IT o mně bonsaje sovy




Synology DS916+

Pustil jsem na tomto NASu virtualizaci a zvirtualizoval jsem Zabbix. Mno po nějaké době se NAS zasekával. Nejdřív se kousal až to hezké není, po nějakjé aktualizaci OS se zasekávaly jen nějaké služby. Většinou to bylo webové rohraní, takže se NAS těžko zprovozňoval.

Po odinstalaci Virtualizace se NAS o moc stabilnější nestal. Ještě jsem odinstalova druhou haprující službu a to CMS, který umí sparavovat a dohedovat více NASů. A zatím se zdá NAS stabilní.

18. 6. 2018

Jak to dopadlo s "Někdo rád externí disk"?

Po nějaké době doba došla k tomu, že je třeba použít diskové pole. Mno a tak jsem koupit Synology DS916+ 8GB DiskStation. Těch 8GB RAM je kvůli virtualizaci. Tato varianta používá 4 disky. A lze k ní připojit i rozšiřující jednotka DX513. Propojení je pak eSATA kabelem.

Synology samozřejmně nabízí víc než jen NAS, ale také umí i hostovat i nějaké další služby jako web, mail, routing,...

5. 12. 2017

Skin nyx.cz opět na portu 443

Technické důvody pominuly a nyxí skin se vrátil na port 443, takže změnu portu není třeba řešit.

Skin je dostupný z https://www.auguron.net/_

3. 7. 2016

Skin nyx.cz na portu 8443

Z technických důvodů se nyxí skin přestěhoval na port 8443. Sorry lidi, ale do portu 443 jsem musel nacpat zabezpečenou sekci.

Skin je dostupný z https://www.auguron.net:8443/_

29. 3. 2016

Skin nyx.cz

Ode dneška hostuju i skin nyxu. Tento skin vyrobil Botrytis. Na stránkách nyx.cz je možné použít skin na adrese https://www.auguron.net/_

17. 4. 2015

O IT :-)

Kolega v práci mě oslovuje IT (hezky česky ítý). Mno, informační technologie často připomínají svět mimozemšťanů. Kdo tom alespoň trochu rozumí je takový E-T mimozemšťan, když se dovede zaníceně bavit o portforwardingu, spambotech, UDP, LACP, VoIP, vSphare, HyperV, proxy, ssh, SSL, RAID, ... a ještě do toho pletou sambu, apache, LaTeX, tomcat, anakondu aj. :)

28. 1. 2014

O linuxích severech

Dříve bylo jednoduché si postavit linuxový server pro malé sítě, protože stačil starší počítač. V podstatě stačilo Pentium II s 128 MB RAM, na který se nainstaloval linux v textovém režimu, a jelo se. Po čase se nároky na server zvyšovaly, s použitím mail serveru je nutné použít nějaké antispamové řešení, které potřebuje vyšší výpočetní výkon. Potom naroste diskové uložiště, nestačí stovky GB, potřebujeme jednotky TB. Nechceme přijít o data, tak se zavádí RAID pole a zprovozňuje zálohování.

Teď je otázka jestli použít RAID 1 nebo 5. Pro RAID 1 je potřeba 2 disky, které se zrcadlí, kdežto pro RAID 5 je potřeba minimálně 3 disky, kde na každém z nich je tzv. paritní část. Samozřejmě hlavní je cena, která je u RAID 5 trochu vyšší, ale toto řešení je z hlediska uchování dat robustnější. Obě varianty RAID se dají v linuxu pomocí mdadm nastavit.

Pak začneme hostovat nějakou on-line hru a server potřebuje vícejadrový procesor a dostatek operační paměti. S tím se samozřejmě zvedá i spotřeba celého serveru.

Mnohé výše popsané zvládá dnešní diskové pole. Zvládá mailserver, antispam, webserver, datové uložiště, RAID, zálohování, cloud, aj. Z diskových polí, které jsou pro výměnu za linuxový server vhodné jsou např. Synology nebo QNAP. Obě pole (NAS) mají certifikaci VMware, tak se dá očekávat, HW a SW něco vydrží a je spolehlivý.

Ale co když chci hostovat nějakou hru? Stačí mi NAS? Odpověď je, že ne. Alespoň ne cenově dostupný a navíc se nikomu nebude chtít upravovat s každou aktualizací nastavení linuxu v NASu. Takže nezbývá než si vyrobit z běžného PC svůj linuxový server se všemi potřebnými službami a se svou hrou :-)

3. 2. 2014

Někdo rád externí disk

O externích discích by se dalo napsat desítky MB (pro text to je strašně moc). Sem tam se zamyslíte, kam dát svá data,... Do počítače, na flashku, na exterák? Dokonce přemýšlíte o zálohování? V případě zálohování dat je třeba se trochu zamyslet. Ono přijít o fotky z vaší báječné dovolené nebo fotky vaší bohužel dnes už mrtvé babičky nebo dědy není příjemné. Jak to zařídit abyste o data nepřišli? Celkem jeduše, ale nejdříve se zamyslíme :-)

Zálohování do lokálního počítače rovnou mohu vyloučit. Zálohování do počítače není dobré, protože počítač vám může odejít (v případě notebooku ho ještě někdo může ukrást) a vy příjdete o data. Flasky na dlohodobé zálohování (raději žádné zálohování) nepoužívejte. Většina z nás má k dispozici reklamní nebo levné flashky, ty pro svou nespolehlivost a nekvalitu nelze použít. Dražší flashky jsou sice kvalitnější, ale omezují nás svou velikostí. Takže poslední na co se dá zálohovat jsou externí disky. Ani s nimi to není jednoduché, většina výrobců vyrábí své externí disky s nejleněšími a nekvalitními disky (známé green edition apod.) Proto je nutné si takový externí disk sestavit.

Jak jednoduše zálohovat? Veme si nějakou krabičku na disk. Připojení k počítači (USB, LAN, eSATA) nebo rozměry disku (2,5" nebo 3,5") nechám na čtenáři. Pak si vybereme příslušný disk, tedy správných rozměrů ke krabičce, správné datové velikosti. Na zálohování (kvůli své stabilitě) jsou vhodné třeba WD (Western Digital) typy RE (Raid Editon) nebo Red Edition. Disk si našroubujeme do krabičky a připojíme k počítači. Dnešní operační systémy, když najdou nový disk, tak se jej snaží ihned zprovoznit. Tedy chtějí na něm vyrobit souborový systém (způsob organizace dat na harddisku). Když na vás vyběhne okno s inicializací disku, tak můžete s klidným svědomím klikat "Další...", "Další...",..., "Dokončit" :-)

Chcete−li mít jistou, že nepřijdete o data, tak vám doporučím diskové pole RAID (neboli NAS). RAID 1 - zrcadlení disků nebo RAID 5, u kterého může odejít jeden disk a po výměně se NAS postará o to, aby obnovil data ze zničeného disku na nový. Pro RAID potřebujete odpovídající HW (krabičku). Vhodná krabička, kterou si sami, bez nutnosti studovat složitou teorii o diskových polích  a v češtině, naklikáte, je od firmy Synology . Samozřejmě, že toto diskové pole má nepřebené množství nastavení, ale vám bude stačit obyčejné. Vám v něm stačí zprovoznit Windows sdílení. Vše se dá nastavit přes webové rozhraní. Dokonce na přiložené instalačním CD je jednoduchý zálohovací program pro zálohování počítače. Na stránkách Synolgy je i demo náhled webového správce diskového pole. Potom jsou potřeba disky, i tady jsou vhodné WD (Western Digital) typy RE (Raid Editon) nebo Red Edition.

Ideální sestavení:

  • Synology s 4xHDD
  • 4x HDD 500 GB nebo větší
  • UPS − stačí 500 VA (kterou diskové pole podporuje viz veb)

Samozřejmě velikost prostoru na diskovém poli je 1,5 TB, protože nějaký prostor zabírají zabezpečovací informace - parita). Výpočet kapacity:

výsledná kapacita = (4 - 1) * velikost disku

Tento článek není reklamou na Synology, ale popisuje kvalitní a cenově dostupné řešení, které si uživatel dokáže sám naklikat a je na internetu dostatek how-to článků v češtině.

3. 2. 2014

VMware na domácím serveru

Docela rád bych si na svém domácím serveru zprovoznil VMware ESXi. Ale jaké to má výhody a nevýhody? Zkusím si je sumarizovat:

Výhody

  • lze zálohovat celý server, někdy i za běhu - ale ne automaticky
  • lze vytvářet kopie serveru na testování

Nevýhody

  • bude třeba kvalitní HW
  • víc operační paměti

Otázky

  • Lze použít ESXi na SW RAIDu? Tak to nelze, teda rozhodně ne pouze standardni instalací.
  • Co se stane, když vypadne disk z RAIDu?
  • Lepší použít flash disk nebossd disk k startu ESXi? Pro začátek lze použít flashdisk, ale nějaký spolehlivější a rychlý.

V průběhu psaní článku se budu snažit o odpovídání na otázky a vyplňování výhod/nevýhod.... nedopsáno ...

3. 2. 2014, update 30. 3. 2016

odkazy
Debian
Milan Keršláger
Fortinet
Check Point
F5
VMware
Synology
Microsoft Volume Licensing
MikroTik Wiki
Jak psát web
Samba
Apache
NS lookup
Google Analytics
c++
Watchguard
nastavení RAID 1 Linux
nastavení RAID 5 Linux
samuraj-cz.com
 
Skype: rgrady  
Můj e-mail.